Vaše tlusté střevo a Vaše strava

Vaše tlusté střevo nemůže správně pracovat, jestliže jíte průmyslově nebo i domácky „zpracované“, pečené a vařené potraviny, denaturované produkty ze škrobu a cukru, nebo nadměrně solíte, a to i tenkrát máte-li dvě až tři stolice denně! Takové potraviny nemohou dodávat stravu svalům, nervům a buňkám střevní stěny, tlusté střevo není vyživováno a zpravidla hladoví. Vyhladovělé tlusté střevo může propustit sice množství fekálií, ale je neschopné provést řádně zažívací a vstřebávací procesy. Lidské tělo musí být vyživováno, aby zůstalo na živu. Buňky a tkáně, ze kterých je složeno, jsou živé organizmy s obdivuhodnou mírou odolnosti, elasticity a regenerační schopností. Aby se buňky a tkáně mohly zase zotavit a posílit, musí se jejich potrava skládat ze živých, nezpracovaných elementů. Existují také potraviny, které mají za úkol přispět k vyloučení opotřebovaných buněk. Vláknina, která je pro správné a dokonalé strávení naší potravy velmi důležitá, je potřebná jak v tlustém, tak v tenkém střevě. Vláknina musí být ovšem složená z vláken syrových  potravin. Když se vlákna pohybují tenkým střevem jsou, obrazně řečeno, „nabitá“ a v tomto stavu velmi užitečná pro činnost v různých oddílech střeva. Tlusté střevo nepřevezme jen nestrávené zbytky naší potravy, ale přizpůsobí se vláknině, na které je závislé, a použije ji jako „střevní metlu“.

Jsou-li minerální látky z potravin nasyceny olejem nebo tukem, nemohou být zažívacími orgány správně zpracovány a přejdou jako odpad z tenkého do tlustého střeva. Mimoto se musí tělo zbavit tlustým střevem spousty opotřebovaných buněk a tkání. Při procházení stravy tělem zanechávají potraviny na vnitřní stěně tlustého střeva hlenovitý povlak, podobný omítce na stěně. Časem může tento povlak pozvolna zesílit a obsah střeva, který je vylučován za takových podmínek, obsahuje mnoho nestrávené potravy, kterou tělo málo, nebo vůbec nemůže využít. Následkem je vyhladovění, které si neuvědomujeme, které je však příčinou předčasného stárnutí a senility. Vlastním účelem tlustého střeva jako vylučovacího orgánu je posbírat ze všech částí těla pomocí peristaltiky jeho svaloviny  a vyloučit všechny jedovaté, kvasící a hnijící odpadové látky. Jednoduše řečeno: tlusté střevo je čistička našeho těla. Přírodní zákony zachování a hygieny vyžadují, aby byla pravidelně čištěna hydrocolonem, aby nedocházelo k chorobám.

Vitamín C:

 (kyselina askorbová) je jedna ze substancí, kterou si tělo samo nedovede vyrobit, musí se dodávat potravou.  Vitamín C je v rozdílných množstvích obsažen v mnoha ovocných plodech, salátech a zelenině. Nejvíce vitamínu C má třešeň -acerola, šípky, na stromech uzrálé grepy, pomeranče a citrony, quaven, kiwi, paprika, růžičková kapusta, listy hořčice, pampeliška a listy tykve. Čerstvá zelenina, saláty a ovoce mají rozličné množství vitamínu C.

Kyselina askorbová je pro zažívací proces, pro dokonalé spalování potravy, důležitým redoxsystémem (Redoxsystém je chemický systém ve kterém probíhají oxidační a redukční reakce vedle sebe a stojí spolu v rovnováze). K tomu je potřeba také dostatečného zásobení uhlíkem, nutným ke stavbě aminokyselin a jiných substancí, a k udržení hladiny vitamínů C v těle. Vitamín C hraje stejně důležitou roli a jeho nepřetržitý, denní přívod je nutný. Abychom ho zajistili, měli bychom považovat čerstvou zeleninu, saláty, ovoce a jejich čerstvé šťávy za absolutní nezbytnost, chcete-li si získat nebo zachovat dobré zdraví a jestliže vám záleží na tom, žít dlouho. Hrozící předávkování se projeví lehkým průjmem.

Vláknina:

Zlepšuje absorpci toxických látek. Snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá při léčbě syndromu dráždivého tračníku. Snižuje i chuť k jídlu, čímž podporuje hubnutí. Příjem by měl být minimálně 20g denně. Kromě jitrocelu - psyllia by měl obsahovat dobrý doplněk vlákniny i bylinnou složku, která poskytuje nerozpustnou vlákninu šetrně pročisťující trávicí trakt a podporující rychlé vylučování zplodin. Nerozpustná vláknina prochází zažíváním, čistí  stěnu tlustého střeva.

Kyselé zelí:

200 g kyselého zelí pokryje denní potřebu vitamínu C. Také obsahuje kyselinu listovou , která podporuje součinně zužitkování vitamínu C. Obsahuje vitamín K a A. Při kvašení vzniká i velké množství cholinu , který  snižuje hladinu krevního tuku. Kyselé zelí obsahuje kyselinu mléčnou, která obnovuje poškozené střevo. Probiotické bakterie mléčného kvašení zabraňují množení  hnilobných mikroorganismů. Taktéž aktivuje funkci střev k vylučování toxických látek.  Obsahuje celulózovou vlákninu, která zlepšuje průchodnost střev, podporuje pravidelné vyprazdňování. Užívejte 1 dl čerstvé zelné šťávy 3-krát denně. Zelí detoxikuje celý organismus. Sterilizací, vařením, dušením, nebo pečením se vzácné látky ničí.