Základní rady, jak se zbavit zácpy

  1. Pravidelná hydrocolonterapie (v intervalech ½ roku)
  2. Tělesný pohyb a příjem tekutin 2 – 3litry denně, ráno vypijte sklenici vlažné vody, přes den pijte ovocné šťávy, zelený čaj, Isphagula čaj nesycené vody. Alkohol a káva odvodňují, proto se do objemu denního pitného režimu nepočítají. Tekutiny pijte 30 minut před jídlem a 30 minut po jídle. Nadměrné pití tekutin během konzumace jídla může totiž rozředit trávicí enzymy a tím bránit dobrému trávení.
  3. Pravidelná strava - nevynechávejte jednotlivá jídla, vydatná snídaně - celozrnný nebo žitný chléb. jogurt,  cereálie, otruby, hrách, fazole, švestky, jablka, hrušky, mandle a další, denně přijímejte 26-35 g vlákniny.
  4. Do hodiny po snídani sedněte na toaletu, zhruba na 10 minut.
  5. Neodkládejte nikdy nucení na stolici. Snažte se dodržet každý den stejný čas, a to i v případě, že nutkání na stolici necítíte.
  6. Žvýkejte potravu důkladně a jezte pomalu. Dobře pečujte o svůj chrup nebo zubní protézu.
  7. Neužívejte projímadla  libovolně a neprovádějte pravidelně klystýry (zácpa se po čase zhorší)
  8. Konzumujte nejčastěji: neloupané ovoce, syrovou zeleninu, ořechy, fíky, celozrnný chléb a další celozrnné produkty s obsahem vlákniny, jogurty, podmáslí, zakysané mléčné výrobky, vit. C, lněné semínko, lněný olej, mladý ječmen, probiotické bakterie, byliny, kozí kolostrum, vit. C, kyselé zelí apod. (podrobný popis viz Vaše tlusté střevo a Vaše strava)
  9. Vylučte ze stravy: toasty a bílé pečivo, suchary, silný čaj, borůvky, banány, bílou rýži, vejce natvrdo.
  10. Provádějte detoxikační kůry: alespoň 1x za ½ roku (začněte hydrocolonem a následně detoxikací jater, ledvin apod.)